Tech Point Winners

DCS relies on over forty Support Specialists to perform some of the most central services provided by our department. Support Specialists - most of whom are students - unlock classroom systems, test and clean equipment, deliver portable technology, help build new podiums, and provide in-class support to instructors. Every semester, DCS conducts a Tech Points Awards program to acknowledge the great work of our Support Specialists. Tech points are given out for providing excellent service, completing special projects, and going above and beyond the call of duty. To view our list of past winner's, choose a semester below.

Fall 2018

Team Busch

1st place:  Yee Chen Low
2nd place:  Isaac Chang

Team College Ave.

1st place: Roger Sheng
2nd place: Ken Sipe

Team Cook/Douglass

1st place: Nick Santiago
2nd place: Tom Heck

Team Help Desk

1st place:  Aneta Rusanova
2nd place:  Rachel Hluchy

Team Livingston

1st place:  Matt Ambrosio
2nd place:  Seth Santhos

Spring 2018

Team Busch

1st place:  Vivian Chen
2nd place:  Isaac Chang

Team College Ave.

1st place: Roger Sheng
2nd place: Ken Sipe

Team Cook/Douglass

1st place: Odalis Arias
2nd place: Faithe Gerol

Team Help Desk

1st place:  Chantelle Glowacki 
2nd place:  Jack Deming

Team Livingston

1st place:  Angela Bozek
2nd place:  Matt Ambrosio

Fall 2017

Team Busch

1st Place: Isaac Chang
2nd Place: Vivian Chen

Team College Ave

1st Place: Roger Sheng
2nd Place: Alec Fray

Team Cook/Douglass

1st Place: Faithe Gerol
2nd Place: Abi Singaram

Team Help Desk

1st Place: Jack Deming
2nd Place: Chantelle Glowacki

Team Livingston

1st Place: Nick Galiatsatos
2nd Place: Angela Bozek

 

Spring 2017

Team Busch

1st Place: Vivian Chen
2nd Place: Saad Mughal

Team College Ave

1st Place: Roger Sheng
2nd Place: Alec Fray

Team Cook/Douglass

1st Place: Patrick Lundell
2nd Place: Odalis Arias

Team Help Desk

1st Place: Lynne Richman
2nd Place: Chantelle Glowacki

Team Livingston

1st Place: Andrew Lee
2nd Place: Nick Galiatsatos
Fall 2016

Team Busch

1st Place: Vivian Chen
2nd Place: Isaac Chang

Team College Ave

1st Place: Najum Junaid
2nd Place: Roger Sheng

Team Cook/Douglass

1st Place: Patrick Lundell
2nd Place: Faithe Gerol

Team Help Desk

1st Place: Lynne Richman
2nd Place: Jack Deming

Team Livingston

1st Place: Andrew Lee
2nd Place: Jaimee Tiu
Spring 2016

Team Busch

1st Place: Jeff Wong
2nd Place: Isaac Chang

Team College Ave

1st Place: Asher Malech
2nd Place: Roger Sheng

Team Cook/Douglass

1st Place: Abi Singaram
2nd Place: Aakash Patel

Team Help Desk

1st Place: Lynne Richman
2nd Place: Kellie VanderMeer

Team Livingston

1st Place: Andrew Lee
2nd Place: Zach Wong

 

Fall 2015

Team Busch

1st Place: Jeff Wong
2nd Place: Vivian Chen

Team College Ave

1st Place: Asher Malech
2nd Place: Roger Sheng

Team Cook/Douglass

1st Place: Sudarshan Kolar
2nd Place: Jake Goldfarb

Team Help Desk

1st Place: Vesna Miletic
2nd Place: Jack Deming

Team Livingston

1st Place: Jaimee Tiu
2nd Place: Zach Wong

 

Spring 2015

Team Busch

1st Place: Paul Pacheco
2nd Place: Jeff Wong

Team College Ave

1st Place: Evan Finkelstein
2nd Place: Asher Malech

Team Cook/Douglass

1st Place: Sudarshan Kolar
2nd Place: Eun-sol Kim

Team Help Desk

1st Place: Vesna Miletic
2nd Place: Uriah Robinson

Team Livingston

1st Place: Lynne Richman
2nd Place: Jaimee Tui

 

Fall 2014

Team Busch

1st Place: Paul Pacheco
2nd Place: Douglas Judice

Team College Ave

1st Place: Evan Finkelstein
2nd Place: Daniel Michelin

Team Cook/Douglass

1st Place: Jacob Goldfarb
2nd Place: Alex Smith

Team Help Desk

1st Place: Dylan Zimmerman
2nd Place: Brenda Li

Team Livingston

1st Place: Lynne Richman
2nd Place: Jonathan Flavien

 

Spring 2014

Team Busch

1st Place: Paul Pacheco
2nd Place: Julia Sutula

Team College Ave

1st Place: Evan Finkelstein
2nd Place: Roger Sheng

Team Cook/Douglass

1st Place: Alex Smith
2nd Place: Paul Gangitano

Team Help Desk

1st Place: Caryn Sarnicki
2nd Place: Nicole Gallagher

Team Livingston

1st Place: Kay Ashley Manuel
2nd Place: Lynne Richman

Fall 2013

Team Busch

1st Place: Jeff Yuhas
2nd Place: Julia Sutula

Team College Ave.

1st Place: Roger Sheng
2nd Place: Chris Torres

Team Cook/Douglass

1st Place: Alex Smith
2nd Place: Paul Gangitano

Team Help Desk

1st Place: Caryn Sarnicki
2nd Place: Nicole Gallagher

Team Livingston

1st Place: Kay Ashley Manuel
2nd Place: Rahdley Hao

Spring 2013

Team Busch

1st Place: Matthew Luen
2nd Place: Evany Chang

Team College Ave

1st Place: Adam Martin
2nd Place: Roger Sheng

Team Cook/Douglass

1st Place: Andrew Saad
2nd Place: Melanie Crisfield

Team Help Desk

1st Place: Stephanie Van Huss
2nd Place: Kelly Barton

Team Livingston

1st Place: Kay Ashley Manuel
2nd Place: Rahdley Hao

Fall 2012

1st Place: Stephanie Van Huss

2nd Place: Dan Wong

3rd Place: Caleb Rechten

4th Place: Kay Ashley Manuel

5th Place: Joe Maurer

6th Place: Caryn Sarnicki

7th Place: Annette Universal

8th Place: Rahdley Hao

9th Place: Adam Martin

10th Place: Jeff Yuhas

Spring 2012

1st Place: Robert Martin

2nd Place: Adam Martin

3rd Place: Dan Wong

4th Place: Genie Paris

5th Place: Stephanie Van Huss

6th Place: Caryn Sarnick

7th Place: Evany Chang

8th Place: Jerry Leoner

9th Place: Roger Sheng

10th Place: Paul Gangitano

Fall 2011

1st Place: Dan Wong

2nd Place: Adam Martin

3rd Place: Robert Martin

4th Place: Evany Chang

5th Place: Timmy Pai

6th Place: Peter Zheng

7th Place: Dylan Zimmerman

8th Place: Jeff Yuhas

9th Place: Ben Elk

10th Place: Melanie Crisfield

Spring 2011

1st Place: Dan Wong

2nd Place: Robert Martin

3rd Place: Adam Martin

4th Place: John Zheng

5th Place: Melanie Crisfield

6th Place: Matt Keys

7th Place: Shadman Sakib

8th Place: Steve Wu

9th Place: Roger Sheng

10th Place: Stephanie Murray

Fall 2010

1st Place: Dan Wong

2nd Place: Robert Martin

3rd Place: Adam Martin

4th Place: John Zheng

5th Place: Ben Elk

6th Place: Shadman Sakib

7th Place: Evany Chang

8th Place: Roger Sheng

9th Place: Rebecca Yu

10th Place: Jeff Yuhas

Spring 2010

1st Place: Ryan Thornton

2nd Place: Daniel Wong

3rd Place: William Choi

4th Place: Adam Martin

5th Place: Robert Martin

6th Place: John Zheng

7th Place: Hye Rane Lee

8th Place: Joanne Tiu

9th Place: Shadman Sakib

10th Place: Michael Pante

Fall 2009

1st Place: Daniel Wong

2nd Place: John Zheng

3rd Place: Adan Martin

4th Place: William Choi

5th Place: Christopher Liang

6th Place: Eric Chang

7th Place: Eunice Hung

8th Place: Thomas Wei

9th Place: Marissa Laohoo

10th Place: Jen Chou

Spring 2009

1st Place: Robert Martin

2nd Place: Adrienne Clark

3rd Place: Stephen Chiew

4th Place: Daniel Wong

5th Place: Alexander Ragucci

6th Place: Eric Chang

7th Place: Marissa Laohoo

8th Place: Will Choi

9th Place: John Yang

10th Place: Brienne Cignarella

Fall 2008

1st Place: Robert Martin

2nd Place: Sasha Mallon

3rd Place: Daniel Wong

4th Place: Eric Chang

5th Place: Will Choi

6th Place: Stephen Chiew

7th Place: Roger Sheng

8th Place: Ryan Thornton

9th Place: Andrew Johnstone

10th Place: Joe Palombit

Spring 2008

1st Place: Will Choi

2nd Place: Stephen Chiew

3rd Place: Ryan Thornton

4th Place: Joanne Tiu

5th Place: Steve Merritt

6th Place: Taylor Brandreth

7th Place: Brienne Cignarella

8th Place: Jennifer Lin

9th Place: Adrienne Penon

10th Place: Evany Chang

Fall 2007

1st Place: Will Choi

2nd Place: Brienne Cignarella

3rd Place: John Yang

4th Place: Roger Sheng

5th Place: Emmanuel Ndiema

6th Place: Eric Chang

7th Place: Eleanor Doong

8th Place: Stephen Chiew

9th Place: Esther Pang

10th Place: Christa Teemer

Spring 2007

1st Place: Emmanuel Ndiema

2nd Place: Michael Pante

3rd Place: Ken Quiambo

4th Place: Brienne Cignarella

5th Place: Andrew Bakum

6th Place: Brie Lee

7th Place: Joseph Barbieri

8th Place: Paolo Tolentino

9th Place: Eric Chang

10th Place: James Towe

Fall 2006

1st Place: Eric Charles

2nd Place: Stephen Chiew

3rd Place: Nida Hasan

4th Place: Emmanuel Ndiema

5th Place: Stephanie Sung

6th Place: Michael Pante

7th Place: Ozzie Liu

8th Place: Mihir Parkih

9th Place: Larry Wiggins

10th Place: James Towe

Spring 2006

1st Place: Emmanuel Ndiema

2nd Place: Eddie Jiminez

3rd Place: Rochan Bhuptani

4th Place: Zainab Bello

5th Place: Michael Pante

6th Place: Chuck So

7th Place: Linda Chukuka

8th Place: Andrew Johnstone

9th Place: Greg Berdini

10th Place: Megan Kelley

Fall 2005

1st Place: Daniel Scheiman

2nd Place: Henny Salim

3rd Place: Zainab Bello

4th Place: Chuck So

5th Place: Greg Berdini

6th Place: Eddie Jimenez

7th Place: Marcus Smith

8th Place: Michael Pante

9th Place: Linda Chukuka

10th Place: Bill Rella

Fall 2005

1st Place: Daniel Scheiman

2nd Place: Henny Salim

3rd Place: Zainab Bello

4th Place: Chuck So

5th Place: Greg Berdini

6th Place: Eddie Jimenez

7th Place: Marcus Smith

8th Place: Michael Pante

9th Place: Linda Chukuka

10th Place: Bill Rella

Spring 2005

1st Place: Matt Keys

2nd Place: Eddie Jimenez

3rd Place: Tracy Becker

4th Place: Andrew Preston

5th Place: Andrew Johnstone

6th Place: Adina Gold

7th Place: Eric Charles

8th Place: Bill Rella

9th Place: Harry Vertucci

10th Place: Christa Teemer

Fall 2004

1st Place: Harry Vertucci

2nd Place: PJ Krattenmaker

3rd Place: Eddie Jimenez

4th Place: Bill Rella

5th Place: Andrew Preston

6th Place: Cynthia Overs

7th Place: Christina Menezes

8th Place: Oron Rosenkrantz

9th Place: Matt Keys

10th Place: Chun Lam